Το πρώτο βήμα για τον τίτλο πραγματοποίησε η Βουλιαγμένη

Η Βουλιαγμένη πήρε προβάδισμα για τον τίτλο στη σειρά των τελικών της Α1 πόλο ανδρών. Νίκησε χθες, στην έδρα της, τον Ολυμπιακό 8-6 (οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-1, 2-1), σημειώνοντας την τέταρτη συνεχή νίκη της επί του μεγάλου αντιπάλου της. Οι Γούνας 3, Μυλωνάκης, Τίγκας, Καρούντζος, Βλαχόπουλος και Κατσαούνης ήταν οι σκόρερ των νικητών (5/7 στον παίκτη παραπάνω) και οι Σχίζας, Χατζηκυριακάκης, Κολόμβος, Δελακάς, Μουρίκης και Ι. Φουντούλης του Ολυμπιακού (4/7 στον παραπάνω, 1/1 πέναλτι). Πρωταθλήτρια θ αναδειχθεί η ομάδα που θα πετύχει τρεις νίκες.ΝΟΒ και Ολυμπιακός εμφανίστηκαν και χθες, όπως σε όλες τις φετινές αναμετρήσεις τους, σχεδόν ισοδύναμοι. Ενδεικτικά είναι τα σκορ των αγώνων τους, με τον ΝΟΒ πρώτο: Τσάμπιονς Λιγκ 8-9, 12-11. Πρωτάθλημα: 6-9, 8-7 (κανονική περίοδος) και χθες 8-6. Κύπελλο: 8-7 στην παράταση. Αυτόν τον καιρό, πάντως, ο ΝΟΒ φαίνεται πιο φορμαρισμένος και κάπως καλύτερος του Ολυμπιακού. Επιβεβαιώνεται δε, και από το ότι προς το τέλος προηγήθηκε 8-5.Για την 3η θέση, η Χίος, στην έδρα της, επεβλήθη του ΠΑΟ με 11-8 (4-2, 2-2, 3-2, 2-2). Τα γκολ του ΝΟΧ σημείωσαν οι Θεοδωρόπουλος 4, Ντόσκας 3, Χατζηθεοδώρου 2, Ράντζεν και Κατσουλάκης και του ΠΑΟ οι Κοκκινάκης 2, Στελλάτος, Ι. Κόχειλας, Ν. Κόχειλας, Αλιχανίδης, Ζ. Αφρουδάκης και Τσόκας. Η σειρά θα κριθεί στις δύο νίκες.